سریال کره‌ای «رودخانه ماه»

«رودخانه ماه» درام تاریخی تلویزیونی کره که با نام «ایل جی‌مائه برمی‌گردد» بین مردم شناخته می‌شود، قصد بررسی یک دوره مهم تاریخی این کشور آسیایی را به زبانی اکشن و ماجراجویانه دارد. شمشیربازی و هنرهای رزمی که 2 مشخصه اصلی سینما و تلویزیون کره جنوبی در ژانر سینمای حادثه‌ای هستند، حرف اصلی و مهم را در این مجموعه می‌زنند.

در کنار این حادثه‌پردازی‌های متنوع، سازندگان رودخانه ماه رویدادهای تاریخی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند و قصه‌ای خانوادگی و دراماتیک را نیز تعریف می‌کنند. فیلمنامه فیلم را 2 نویسنده پرکار و سرشناس تلویزیونی کره نوشته‌اند. آنها واقعیت‌های تاریخی را با چند قصه خیالی 2 شخصیت‌ که در عالم واقعیت وجود نداشته‌اند درهم آمیخته‌اند تا مجموعه‌ای پرتنش خلق کنند.

رودخانه ماه در 24 اپیزود 60 دقیقه‌ای تولید شد و اولین بار اواخر ژانویه 2009 به روی آنتن رفت. پخش مجموعه تا آوریل همان سال ادامه پیدا کرد و توانست شمار زیادی از تماشاگران تلویزیونی را جذب خود کند. اما رودخانه ماه نتوانست موفقیتی در حد مجموعه «جومونگ» کسب کند. البته سازندگان این مجموعه در فکر رقابت با کاری پرخرج و تاریخی مثل جومونگ نبودند. اما از آنجا که عموم مجموعه‌های درام و اکشن تاریخی چند سال اخیر تلویزیونی در آسیا با این مجموعه پربیننده سنجیده می‌شود، طبیعی است که اهل فن و منتقدان تلویزیونی هم در اظهارات و نقدهای خود به این نکته اشاره کنند.

دهقانان آرام نمی‌نشینند

رودخانه ماه 2 کارگردان دارد. هوآنگ‌این‌روئه و کیم‌سو یئونگ 24 اپیزود این مجموعه را با همکاری یکدیگر کارگردانی کرده‌اند و گروهی از بازیگران سرشناس جوان و کهنه‌کار تلویزیون این کشور (همچون جونگ ایل‌وو، یون جین سیو، کیم مین جونگ و جونگ هیو یونگ)‌ در نقش‌های اصلی آن ظاهر شده‌اند. ایل جی مائه شخصیت اصلی قصه مجموعه، دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت. پدر او یکی از ماموران رسمی و عالی‌رتبه دولتی بود، ولی مادرش یک خدمتکار سطح پایین بود. به همین دلیل، بسیاری از اطرافیان، مخالف ازدواج این دو بودند.

به منظور حفظ شرافت خانوادگی (منظور خانواده پدری است)‌ افراد فامیل پدری حاضر به پذیرش ایل‌جی‌مائه به عنوان یکی از اعضای خانواده نمی‌شوند و او را طرد می‌کنند. برای همین، او توسط کسان دیگری در نزدیکی درخت زردآلو بزرگ می‌شود. نام او هم در ارتباط با همین درخت است و یکی از شاخه‌های درخت زردآلو به نام ایل‌جی‌مائه است. خانواده‌ای که ایل جی مائه را بزرگ می‌کنند، خانواده‌ای معمولی هستند که در قلمرو سلطنتی کوئینگ زندگی و کار می‌کنند، زمانی که ایل جی مائه به کره برمی‌گردد تا خانواده واقعی خود را پیدا کند، پدرش یک بار دیگر او را طرد می‌کند.

ایل جی مائه با دلی شکسته (اما قوی)‌ به کشور خود برمی‌گردد، او خشم و عصبانیت خود را متوجه بی‌عدالتی و ظلمی می‌کند که نسبت به دهقانان و مردم عادی اعمال می‌شود و یک کلاس مبارزه و هنرهای رزمی دایر می‌کند. مبارزه او با بی‌عدالتی، سرلوحه کار عملی‌اش قرار می‌گیرد و هر بار که در یک مبارزه شرکت می‌کند تا از عدالت دفاع کند، یک برگ از شاخه‌های درخت زرد‌آلو را در محل از خود به جا می‌گذارد. تنها کسی که به دنیای کوچک و دورافتاده ایل جی مائه راه دارد، وول‌هی است که در همه حال به او کمک می‌کند. او تنها فردی است که می‌داند هویت واقعی جوان شجاعی که نقابی به چهره‌اش دارد کیست و می‌تواند چهره پشت این نقاب را شناسایی کند. مردم دوست دارند ببینند قهرمان آنها که در پشت این نقاب پنهان شده چه کسی است و ماموران دولتی هم با نیتی دیگر (و برای دستگیری ایل جی مائه)‌ می‌خواهند بدانند این قهرمان محبوب ناشناس کیست.

ذهن زیبا

هوآنگ این روئه کارگردان مجموعه می‌گوید: « ایل جی مائه یک قهرمان سنتی است که شاید برای بسیاری یادآور رابین‌هود و کارهای او باشد. او یک رابین‌هود شرقی با تمام مشخصه‌های یک قهرمان آسیایی است. در نگاه اول، تماشاچی روبه‌روی خودش جوانی محجوب و خوش‌چهره را می‌بیند، ولی درون او و ذهنیاتی که دارد بسیار زیباتر از ظاهر اوست. او جوانی است عدالتخواه که می‌خواهد عدالت را در محدوده زندگی و قلمرو خود برقرار کند. سلحشوری، جوانمردی و مروت او در کنار دلیری و غیرتی که دارد، شخصیتی را شکل می‌دهد که می‌تواند برای یک مجموعه تلویزیونی، یکی از بهترین شخصیت‌های قصه باشد.

او قهرمانی است که در زمانی ظهور می‌کند که جامعه پیرامون وی نیازمند عدالت است، اما این شخصیت از ابتدای کار به این صورت نبوده و پس از پشت‌سر گذاشتن یک زندگی سخت و متلاطم، آبدیده شده و به این شکل درآمده است. ما در مجموعه سعی کردیم شخصیت‌پردازی خوبی از وی در قسمت‌های اول داستان ارائه دهیم. اول از همه، کسی که او را خیلی دوست دارد به شکل دردناکی می‌میرد و زندگی ایل‌جی‌مائه به سمت نوعی بی‌هدفی می‌رود. او دلشکسته است و تنها پس از آشنایی و دیدار با وول‌هی (که بسیار شبیه عشق بزرگ زندگی‌اش است)‌ تغییری بزرگ در زندگی و کار خود ایجاد می‌کند. او یک قهرمان خارق‌العاده می‌شود و در محدوده قلمرو سلطنتی، مبارزات عدالتخواهانه‌اش را شروع می‌کند. اما با این حال، سرنوشت و تقدیر او این است که تنها و دلشکسته باقی بماند. ایل‌جی‌مائه قهرمانی تنها و غمگین است و همین مساله باعث تفاوت او با دیگر قهرمان‌های مجموعه‌ها و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی می‌شود».

نکته: جیونگ ایل وو بازیگر نقش ایل‌جی‌مائه فارغ‌التحصیل رشته هنر از یکی از دانشگاه‌های کره است و کار بازیگری را از سال 2006 شروع کرده است. او به صورت همزمان کار بازیگری را برای تلویزیون و سینما شروع کرد و در هر دوی آنها، بیشتر بازیگر نقش‌های درام بوده است

هوآنگ این‌روئه از فیلمسازان قدیمی رسانه تلویزیون کره است که با بیش از 50 سال سن، تا به حال تعداد زیادی مجموعه و فیلم تلویزیونی برای شبکه‌های مختلف کره کارگردانی کرده و چند سالی است که به طور مشخص با شبکه معروف تلویزیونی ام‌بی‌سی کره کار می‌کند. او از سال 2006 تا به حال تمام کارهای خود را برای این شبکه ـ که گفته می‌شود بیشترین تعداد بیننده را در کره جنوبی دارد ـ ساخته است. کارهای این کارگردان را نمی‌توان در ژانر مخصوصی محدود کرد . وی سابقه‌ای طولانی در کار ژانرهای مختلف دارد. او پس از خواندن قصه مصور و کمیک‌استریپی رودخانه ماه (که توسط وو یئونگ‌کو نوشته شده بود)‌ علاقه‌مند ساخت مجموعه‌ای تلویزیونی براساس آن شد و پیشنهاد تولید آن را به مسوولان شبکه ام‌بی‌سی داد. محبوبیت این قصه مصور در بین عموم مردم (و بویژه نوجوانان و جوانان)‌ باعث شد تا مسوولان شبکه با هوآنگ این‌‌روئه همراه شده و مجموعه رودخانه ماه را تولید کنند.

ماجراجویی متوقف می‌شود

سازندگان مجموعه برای خلق فضایی قدیمی و کهن که متناسب با حال و هوای کلی قصه باشد، راهی یکی از روستاهای دور کشور شدند. بخشی از سکانس‌های مجموعه هم در جنوب ژاپن فیلمبرداری شد. آنها حدود 6 ماه مشغول فیلمبرداری در این دو محل بودند و گفته می‌شود هزینه تولید آن نزدیک 10 میلیون دلار شد. این رقم برای یک محصول کره‌ای، رقم بالایی به شمار می‌رود. ولی تهیه‌کنندگان مجموعه با عنایت به امکان پخش منطقه‌ای و بین‌المللی مجموعه، حاضر به تولید آن با چنین بودجه کلانی شدند. قصه کمیک‌استریپی رودخانه ماه اولین بار در سال 1975 در یکی از مجلات هفتگی کره‌ای چاپ شد. این قصه تا سال 1977 هر هفته در این مجموعه به چاپ رسید و در چندین قسمت مختلف، به شرح ماجراجویی‌های متفاوت شخصیت اصلی آن پرداخت.

این مجموعه قصه، بعدها تبدیل به یک کتاب چندجلدی شد و خوانندگان زیادی را هم در وادی کتاب جذب خود کرد. وو یئونگ‌کو بعدها حاضر به نگارش قسمت‌های دیگری از این قصه نشد. مجموعه او با نام «ایل جی مائه» منتشر شد و نویسنده در گفت‌وگویی گفت نیازی به ادامه دادن ماجراجویی‌های شخصیت اصلی قصه‌اش نمی‌دیده است. او گفت: «برای چنین شخصیتی نمی‌توان تا یک مدت زمان نامحدود، قصه و ماجراجویی آفرید. نگران آن بودم که ادامه دادن کار نگارش، باعث تکراری و کلیشه‌ای شدن این قصه شود. دوست داشتم قصه را در جایی تمام کنم که هنوز خوانندگان دوستدار شنیدن ماجراهای تازه‌ای از آن هستند».

قصه مردم‌پسند

سازندگان مجموعه رودخانه ماه هنگام تولید آن تغییراتی در قصه وویئونگ‌کو دادند و زندگی شخصی او را با ماجراجویی‌های اجتماعی وی تلفیق و همراه کردند. شبکه تلویزیونی ام‌بی‌سی در سال 2008 یک مجموعه تلویزیونی دیگر به نام «ایل‌جی‌مائه؛ دزد شبح» نیز تهیه کرد که قصه آن براساس شخصیت ایل‌جی‌مائه بود، ولی ارتباطی به رودخانه‌ ماه ندارد. در این مجموعه جون‌کی‌لی در نقش این قهرمان رابین هودی بازی کرد. جیونگ ایل وو بازیگر نقش ایل‌جی‌مائه در مجموعه رودخانه ماه می‌گوید قبل از بازی در آن، آشنایی زیادی با قصه مصور وویئونگ‌کو نداشت و اضافه می‌کند: «وقتی قرار شد با این مجموعه همکاری کنم، از من خواستند آن قصه مصور را بخوانم. کل قصه‌های آن را در یک هفته مطالعه کردم. قصه‌های جذاب و مردم‌پسندی بودند و روایت مصور آن، حال و هوای خاصی داشت. خیلی دوست داشتم این حال و هوا هنگام تولید نسخه زنده تلویزیونی آن رعایت شود. سازندگان مجموعه به من اطمینان دادند که این حال و هوا حتما رعایت خواهد شد. برای این که بتوانم نقش ایل‌جی‌مائه را بهتر بازی کنم، یک سری قصه‌های تاریخی و قدیمی را خواندم. حتی به تماشای فیلم‌های رابین ‌هودی هم نشستم. بازی در چنین نقشی برایم خیلی جالب بود. این شخصیت از نظر تاریخی و احساسی خیلی از من دور بود و می‌خواستم آن را به صورتی بازی کنم که عموم تماشاگران را راضی و قانع کند.»

این بازیگر جوان فارغ‌التحصیل رشته هنر از یکی از دانشگاه‌های کره است و کار بازیگری را از سال 2006 شروع کرده است. او به صورت همزمان کار بازیگری را برای تلویزیون و سینما شروع کرد و در هر دوی آنها، بیشتر بازیگر نقش‌های درام بوده است. 7 مجموعه تلویزیونی و 3 فیلم سینمایی، حاصل کارهای هنری وی در 6 سال اخیر هستند. در بین آنها رودخانه ماه دومین کار تلویزیونی اوست که شهرت فراوانی برایش به ارمغان آورد. تازه‌ترین کار او که هم‌اکنون روی آنتن می‌باشد، درامی به نام «49 روز» است که در 20 اپیزود تهیه شده است. با وجود آن که شبکه تلویزیونی ام‌بی‌سی امتیاز انحصاری برگردان تلویزیونی قصه کمیک استریپی «ایل‌جی‌مائه»‌ را دارد، ولی یک شبکه تلویزیونی دیگر کره به نام اس‌بی‌سی هم مجموعه‌‌ای در رابطه با این شخصیت تهیه و تولید کرد. این امر باعث اعتراض و شکایت رسمی مسوولان ام‌بی‌سی از شبکه اس‌بی‌سی شد.

در میانه‌های کار دادگاه 2 طرف به توافق رسیدند و به این ترتیب دادگاه فوق منحل شد. ولی هیچ یک از طرفین دعوا، توضیحی درباره مصالحه و آشتی خود ندادند. این شکایت باعث تبلیغات خوبی برای مجموعه رودخانه ماه شد و توجهات را سمت خود جلب کرد.

سازندگان مجموعه مدتی است در فکر تولید فصل تازه‌‌ای از آن ـ با حضور بازیگران نسخه اصلی ـ هستند. گفته می‌شود قرار است در فصل جدید، زمان رخدادها تغییر کند و به این ترتیب حال و هوای آن هم دگرگون شود. قصه نسخه اصلی در کره قرن 17 اتفاق می‌افتد، زمانی که دولت وقت کره با فساد سیاسی و اقتصادی همراه و کشور در آستانه فروپاشی قرار داشت. قرار است قصه فصل جدید یک قرن پس از آن رخ بدهد. در حال حاضر، فیلمنامه چندین اپیزود مجموعه نوشته شده و تهیه‌کنندگان رودخانه ماه گفته‌اند فصل جدید آن را به شرطی تهیه می‌کنند که یک فیلمنامه خوب و قوی در اختیار داشته باشند، فیلمنامه‌ای که در ضمن آبروی فصل اول آن را بخوبی حفظ کند.

ویکلی آسیا / مترجم: کیکاووس زیاری

/ 0 نظر / 1708 بازدید