یک بازیگر برای 3 فیلم

فیلم‌های چینی در ایام کریسمس و سال نوی میلادی دست بالا را در سالن‌های سینماهای این کشور آسیایی خواهند داشت. در طول تعطیلات سال نو، 3 فیلم محصول جدید چینی روی پرده سینماهای کشور می‌روند و هیچ فیلم خارجی هم با آنها رقابت نخواهد کرد. اما این سه فیلم در یک نکته با یکدیگر اشتراک دارند و این چیزی است که بشدت توجه منتقدان و تحلیلگران اقتصادی سینما را در چین به خود جلب کرده است. نقش اصلی هر سه فیلم جدید چینی را جه‌یو، بازیگر قدیمی و کهنه‌کار سینمای این کشور آسیایی بازی کرده است.

 او کسی است که به گفته رسانه‌های گروهی داخلی، در حال حاضر مشهورترین بازیگر سینمای کشور لقب گرفته و از وی به عنوان بازیگری اسم می‌برند که بشدت قابل سرمایه‌گذاری است و تهیه‌کنندگان و فیلمسازان برای محصولات خود به دنبال او هستند. به همین دلیل است که رسانه‌های گروهی چین از سال نوی میلادی امسال به عنوان «سال جدید» اسم می‌برند!

منتقدان چینی از این ایام سال به عنوان روزهای حساس برای سینماهای کشور یاد می‌کنند و عقیده دارند رقابت‌ها در این ایام بشدت سخت و فشرده است و تهیه‌کنندگان برای جذب انبوه تماشاگران به سمت فیلم‌های خود تلاش زیادی می‌کنند. شاید به همین دلیل است که دفتر مرکزی فیلم چین ـ که درباره وضعیت اکران عمومی محصولات سینمایی در کشور تصمیم می‌گیرد ـ ترجیح داده، پایان ‌سال سینما را با نمایش عمومی 3 محصول داخلی همراه کند و دفتر جدول گیشه نمایش سینماهای کشور را با فیلم‌های چینی ببندد. این در حالی است که اهل فن و خبرگان سینما از 3 فیلمی که در این ایام اکران عمومی می‌شوند، به عنوان فیلم‌هایی بزرگ و پرسروصدا اسم می‌برند. ادعای آنها چندان هم بیراه نیست. فنگ ژیائوگنگ که تابستان امسال درام تاریخی «پس از شوک» را روی پرده داشت (و با فروش 100 میلیون دلاری خود عنوان پرفروش‌ترین فیلم کل تاریخ سینمای چین را کسب کرد)‌ با قسمت دوم کمدی درام «اگر تو تک هستی» دوباره به دیدار تماشاگران می‌آید.

اما قسمت دوم کمدی درام این فیلمساز پولساز برای کسب عنوان موفق‌‌ترین فیلم پایان سال جدول گیشه نمایش سینماهای چین باید با 2 رقیب سرسخت مبارزه کند. چن کایگه پس از درام تاریخی با یک درام جدید به نام «ایثار» می‌آید و ژیانگ‌ون هم «بگذار پروانه پرواز کند» را روانه اکران عمومی خواهد کرد، اما برای جه‌یو فرقی نمی‌کند فیلم کدام یک از این سه فیلمساز صدرنشین جدول گیشه نمایش بشود. در هر صورت او صدرنشین این جدول خواهد شد، چراکه تمام این فیلم‌ها با بازی او ساخته شده است. تماشاگران سینما جه‌یو را بیشتر به عنوان یک کمدین می‌شناسند، زیرا وی قبل از این بیشتر بازیگر محصولات کمدی و طنز بوده است. وی که اکنون 53 سال دارد، در سال‌های اخیر توانسته بیشتر از هر هنرمند دیگر چینی، مورد توجه تماشاگران سینما قرار گیرد. نکته جالب این است که جه‌یو در 3 فیلم جدید خود نقش‌های کاملا متفاوتی دارد. او اوایل دهه 80 میلادی کار بازیگری را شروع کرد و در سال 1994 برای «زندگی» ژانگ ییمو، جایزه بهترین بازیگر مرد سال جشنواره بین‌المللی کن را گرفت. او بازیگر «وداع با محبوبه‌ام» چن ‌کایگه هم بوده است.

«ایثار» اولین فیلم سال نوی میلادی است که 4?دسامبر به نمایش عمومی درمی‌آید. در این فیلم، جه‌یو نقش یک دکتر مهربان و دوست‌داشتنی را بازی می‌کند. بعد از «وداع با محبوبه‌ام» در سال‌1993، این اولین همکاری مشترک جه‌یو و چن کایگه است. «ایثار» با هزینه‌ای 18 میلیون دلاری تهیه شده و تولید آن با بحث و جنجال همراه بوده است. کار فیلمبرداری فیلم در ماه مارس در یک روستای کوچک با یک سانحه بزرگ همراه بود و باعث زخمی شدن تعدادی از کادر فنی شد.

16 دسامبر «بگذار پروانه پرواز کند» اکران عمومی می‌شود که این فیلم هم با هزینه‌ای 18 میلیون دلاری ساخته شده است. ژیانگ ون، کارگردان فیلم قبل از این بازیگر نقش‌های منفی محصولات سینمایی بوده و به جز خود او، چو یون فت هم در آن بازی دارد. رابرت دنیرو، بازیگر قدیمی سینمای آمریکا هم قرار بود در این فیلم حضور داشته باشد. او هنگام تولید فیلم، سر صحنه فیلمبرداری آن حاضر شد، اما رسانه‌های گروهی بیشترین توجه را به «اگر تو تک هستی 2» ساخته فنگ ژیائوگنگ معطوف کرده‌اند و شاید به این دلیل است که این فیلم، یک هفته پس از اکران عمومی «بگذار پروانه پرواز کند» و به عنوان آخرین فیلم جدید چینی در ایام سال نو میلادی به نمایش عمومی درمی‌آید.

منتقدان سینمایی عقیده دارند فنگ ژیائوگنگ در دنیای فیلمسازی موقعیت و وضعیتی شبیه جه‌یو در دنیای بازیگری دارد و بیش از هر فیلمساز دیگری در چین قابل سرمایه‌گذاری است و تهیه‌کنندگان او را به چشم یک ستاره سینمایی می‌بینند و به دنبال او هستند. قسمت اول «اگر تو تک‌ هستی» او در سال2008 حدود 50 میلیون دلار در سینماهای چین فروش کرد که رقم کلانی محسوب می‌شود. دومین قسمت فیلم با هزینه‌ای 7 میلیون دلاری تهیه شده و در آن جه‌یو در نقش مرد میانسالی بازی می‌کند که در جستجوی عشق و محبت و یک کانون گرم خانوادگی است. تحلیلگران اقتصادی سینما برای فیلم پیش‌بینی یک فروش 60 تا 80 میلیون دلاری می‌کنند.

کیکاووس زیاری

/ 0 نظر / 23 بازدید