ویلیام شکسپیر

بدون شک در هیچ نقطه دنیا هنر تئاتر بدون نام ویلیام شکسپیر، نویسنده توانمند انگلیسی، شناخته شده نیست. آثار شکسپیر با وجود آن‌که هر یک عمری چهار صد ساله را گذرانده‌‌اند،
نه تنها تا به امروز تازگی خود را حفظ کرده‌‌اند، بلکه روزبه‌روز صاحب‌نظران سینما و تئاتر نکات تازه‌تر و زیباتری را در آنها کشف می‌کنند که ارزش آثار شکسپیر را بیش از هر زمان دیگر به نمایش می‌گذارند.

از تاریخ تولد شکسپیر اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی به احتمال زیاد حدود سال 1560 در دهکده‌ای به نام استرانفورد در کشور انگلستان به دنیا آمده است. خانواده شکسپیر در آغاز، خانواده‌ای ثروتمند و مرفه بود که از راه پرورش و فروش دام زندگی خود را می‌گذراند.

ویلیام کوچک تحصیلات ابتدایی خودش را در مدرسه‌ای در زادگاهش گذراند و تا حدودی با زبان‌های لاتین و یونانی آشنا شد.

اما چیزی نگذشت که به دنبال ورشکستگی پدر، خانواده شکسپیر دچار فقر و تنگدستی شد و به همین دلیل ویلیام مجبور شد، برای پیدا کردن کار، راه لندن را در پیش بگیرد. در لندن، او به کارهای فراوانی مشغول شد: کارگری چاپخانه، نامه‌نویسی در جلو پستخانه و نگهبانی اسب‌های تماشاگران در مقابل در ورودی سالن‌های نمایش. کار شکسپیر در تئاتر که از نگهداری اسب آغاز شده بود، رفته رفته به کارهایی چون بلیت‌فروشی، بازیگری و سرانجام نمایشنامه‌نویسی تبدیل شد.

ویلیام زمانی دست به کار نوشتن زد که کار تئاتر در انگلستان به عنوان یکی از پست‌ترین کارها به شمار می‌رفت. بازیگران و دست‌اندرکاران تئاتر گاه به عنوان افراد ولگرد و خلافکار دستگیر می‌شدند و کسانی که در این کار فعالیت داشتند از ارزش و احترام پایینی برخوردار بودند. مسلم است که با این اوضاع نمایشنامه‌هایی هم که در آن زمان به روی صحنه می‌آمدند آثار بی‌ارزش و مبتذل بودند که کمتر خلاقیت هنری در آن دیده می‌شد. در این دوره، تنها چند تن توانستند آثار بزرگی بیافرینند که مهم‌ترینشان ویلیام شکسپیر بود. از آثار باارزش شکسپیر فیلم‌هایی ساخته شد که ازجمله آنها می‌توان به هملت، مکبث، رمئو و ژولیت، اتللو و... اشاره کرد.

/ 0 نظر / 96 بازدید