بازگشت ابرقهرمانان‌ کمیک استریپی فرانسوی

صنعت سینمای فرانسه که محصولات آن این روزها موقعیت خوبی در جدول گیشه نمایش سینماهای کشور دارند، قصد دارد با تولید قسمت تازه‌ای از مجموعه فیلم ابرقهرمانانه و کمیک استریپی «آستریکس و اوبلیکس» روح تازه‌ای به وضعیت تولید و نمایش فیلم در کشور بدهد. چهارمین قسمت این مجموعه فیلم «آستریکس در بریتانیا» نام دارد و توسط لورنت تیرارد کارگردانی می‌شود.

کلید فیلمبرداری فیلم همین روزها در یکی از روستاهای جنوب فرانسه زده می‌شود تا برای نمایش عمومی در اواسط فصل تابستان آینده آماده شود. کریستین کلاویه که در 2 قسمت اول و دوم این مجموعه فیلم در نقش کاراکتر آستریکس ظاهر شد، قرار است دوباره برای بازی در این نقش برگردد. به دلایلی که هنوز هم به طور دقیق مشخص نشده، او با سومین قسمت فیلم همکاری نکرد و کلاریس کورنیلاک در این فیلم به جای وی در نقش آستریکس بازی کرد. ژرار دپاردیو برای چهارمین بار در نقش کاراکتر اوبلیکس، دوست صمیمی و قدیمی (و کمی کندذهن)‌ آستریکس ظاهر خواهد شد. نقش سزار سومین شخصیت مهم فیلم ـ که در هر قسمت توسط یک بازیگر متفاوت بازی می‌شود ـ این بار به فابریک لوچینی، کمدین مطرح ایتالیایی سپرده شده است. سازندگان این مجموعه فیلم ـ 2 شرکت فیلمسازی اس‌ان‌دی و ام‌سیکس گروپ ـ هزینه تولید آن را اعلام نکرده‌اند؛ ولی گفته‌اند این رقم خیلی کمتر از رقم هزینه تولید سومین قسمت آن خواهد بود. سومین قسمت این مجموعه فیلم با هزینه‌ای حدود 100 میلیون دلار تهیه شد؛ رقمی که برای صنعت سینمای یک کشور بزرگ اروپایی همچون فرانسه، کمی بالاست.

خط اصلی قصه چهارمین قسمت این مجموعه فیلم کمیک استریپی هم در ارتباط با درگیری‌های دو کشور فرانسه و ایتالیا در روزگارهای کهن است. 2 ابرقهرمان قصه فیلم آستریکس و اوبلیکس متوجه توطئه‌ای می‌شوند که منبع آن کاخ سزار است و تعدادی از نزدیکان و معتمدان او در این توطئه دست دارند. براساس این توطئه قرار است اهالی دهکده‌ای که آستریکس و اوبلیکس در آن زندگی می‌کنند، به صورت اسرای امپراتوری سزار روم درآیند. آستریکس و اوبلیکس با نوشیدن مایع جادویی و باستانی خود، قدرت‌های تازه‌ای پیدا می‌کنند و به کمک آن، راهی نبرد با سپاه امپراتوری روم می‌شوند. در بین راه، جوان مرموزی به آنها می‌پیوندد که می‌گوید قصد کمک دارد؛ ولی کسی از نیت واقعی این جوان باخبر نیست. به دنبال یک سری اتفاقات عجیب و غریب، این سه نفر سر از کشور بریتانیا درمی‌آورند و در آنجا درگیر یک ماجراجویی تازه ‌می‌شوند. فیلمنامه فیلم براساس یکی از قصه‌های معروف و پرخواننده کمیک استریپی آستریکس و اوبلیکس نوشته شده است. رنه گوسینی، نویسنده این قصه و آلبرت اوزرو، طراح نقاشی‌های آن است. سازندگان فیلم امیدوارند بتوانند به کمک ماجراجوی‌های کمدی و اکشن 2 کاراکتر اصلی آن، رکورد تازه‌ای را در جدول هفتگی گیشه نمایش سینماهای فرانسه در‌ سال آینده میلادی خلق کنند. این در حالی است که سومین قسمت این مجموعه فیلم در سال 2008 با وجود هزینه زیاد تولید خود نتوانست موفقیت کلانی در جدول گیشه نمایش به دست بیاورد و به یک فروش 60 میلیون دلاری رضایت داد.

به گفته تحلیلگران اقتصادی سینما، فروش 60 میلیون دلاری برای محصول داخلی در جدول گیشه نمایش سینماهای کشور یک فروش عالی است. برای مثال «آغاز» کریستوفر نولان با یک فروش 42 میلیون دلاری لقب موفق‌ترین محصول سینمایی امسال سینماهای فرانسه را از آن خود کرده و محصول کمدی داخلی «پوتیچه» (با بازی کاترین دونوو و ژرار دپاردیو با فروشی 39 میلیون دلاری) می‌رود که این مقام را از این فیلم بگیرد. اما تحلیلگران اقتصادی سینما می‌گویند، اگر فروش 60 میلیون دلاری سومین قسمت آستریکس را با رقم تولید 100 میلیون دلاری آن مقایسه کنیم، آن وقت متوجه می‌شویم که با وجود چنین رقم فروش بالایی فیلم نتوانسته هزینه‌های تولید خود را نیز تامین کند.

صنعت سینمای فرانسه اولین‌بار در سال 1999 سراغ تولید یک فیلم سینمایی زنده از قصه کتاب پرخواننده و محبوب آستریکس و اوبلیکس رفت. کلود زیدی، کارگردان اولین قسمت فیلم به نام «آستریکس و اوبیلکس علیه سزار» بود و روبرتو بنینی، کمدین مطرح ایتالیایی هم در آن بازی داشت. ماجرای فیلم درباره دهکده‌ای بود که قهرمانان قصه در آن زندگی می‌کردند و تنها مکانی در اروپا بود که هنوز امپراتوری روم نتوانسته آن را فتح کند. روستا در خطر تجاوز و اشغال قرار می‌گیرد و ابرقهرمانان قصه باید نیروهای رژیم متجاوز را از بین ببرند. استقبال تماشاگران فرانسوی (و غیر فرانسوی) از فیلم به قدری زیاد بود که تهیه‌کنندگانش بلافاصله به فکر تولید نسخه سینمایی یکی دیگر از قصه‌های کمیک استریپی رنه گوسینی افتادند. دومین قسمت فیلم «آستریکس و اوبلیکس: ماموریت کلوپاترا» را آلن چابات کارگردانی کرد و خود او ایفای نقش سزار را در آن به عهده گرفت. جمال دبوزه، بازیگر آفریقایی تبار فرانسوی هم یکی از نقش‌های مهم فیلم را به عهده گرفت. در این قسمت دو ابرقهرمان ماجرا، راهی مصر می‌شدند تا به نومرو بیس (با بازی دیوزه) معمار مشهور عهد باستان کمک کنند تا برای کلئوپاترا یک قصر باشکوه بسازد.

سومین قسمت فیلم «آستریکس و بازی‌های آسیایی» که سال 2008 به نمایش عمومی درآمد، به دلیل ترکیب بازیگرانش بشدت مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در حالی که کلاویه، بازیگر نقش آستریکس جای خود را به کلاویس کورنیلاک داد و آلن دلون، بازیگر قدیمی سینمای فرانسه نقش ژولیوس سزار را در آن بازی کرد. همچنین برای اولین‌بار یک تیم 2 نفره فیلمساز یعنی فردریک فارسیته و توماس لانگمن وظیفه کارگردانی فیلم را به عهده گرفتند. برخی منتقدان سینمایی می‌گویند عدم حضور کلاویه در نقش آستریکس باعث شد تا شمار تماشاگران آن کاهش یابد.

/ 0 نظر / 28 بازدید