سریال موفق ویلفرد ، محصول کشور استرالیا، امسال در آمریکا دوباره‌سازی می‌شود

 مجموعه پربیننده و موفق تلویزیونی استرالیایی «ویلفرد» توسط شرکت تلویزیونی و سینمایی اف‌ایکس دوباره‌سازی می‌شود. در اقتباس تلویزیونی آمریکایی‌ای مجموعه الیجاوود بازیگر جوان سینما، نقش اصلی را بازی خواهد کرد.

 

 این کمدی سیاه تلویزیونی در نسخه جدید خود در یک فصل 13 اپیزودی تهیه خواهد شد و احتمال زیادی وجود دارد که (در صورت استقبال تماشاگران از آن)‌ به فصل‌های بعدی هم برسد. نکته جالب درباره نسخه دوباره‌سازی شده «ویلفرد» با حال و هوای اجتماعی و انتقادی آن، این است که جیسن گان یکی از 2 خالق اصلی نسخه اریژینال استرالیایی و بازیگر نقش ویلفرد آن، در تولید نسخه جدید هم همکاری دارد و دوباره در نقش ویلفرد بازی خواهد کرد. نیک گراد مدیر شبکه تلویزیونی اف‌ایکس با اعلام خبر تولید نسخه جدید «ویلفرد»، گفته است تلاش دارد تا آن را برای اواسط فصل بهار سال جدید میلادی به روی آنتن بفرستد. منتقدان تلویزیونی مجموعه «ویلفرد» را یک کار کمدی سیاه ارزیابی کرده‌اند که در کنار شوخ‌طبعی‌های خود ـ که بیننده‌اش را به خنده می‌اندازد ـ به طرح یک سری از مسائل و مشکلات امروزی جوانان می‌پردازد. هزینه تولید نسخه جدید «ویلفرد» حدود 20 میلیون دلار برآورد شده است.

جیسن گان در نسخه استرالیایی «ویلفرد» لباس یک سگ را به تن کرده تا نقش ویلفرد سگ مهربان یک خانواده متوسط شهری را بازی کند و در نسخه جدید هم این نقش را تکرار می‌کند.

فیلمنامه نسخه جدید را دیوید زوکرمن می‌نویسد. او که قبل از این مجموعه موفق «آدم خانواده» را برای رسانه تلویزیون نوشته و تهیه کرده، یکی از تهیه‌کنندگان «ویلفرد» تازه تلویزیونی هم هست. تهیه‌کنندگان مجموعه راندل اینهورن را برای کارگردانی آن انتخاب کرده‌اند. خط اصلی قصه مجموعه درباره سگی است که احساس می‌کند انسان است و حتی حرف می‌زند. او به کمک صاحب خود می‌آید تا مشکلاتش را حل کند، ولی خیلی وقت‌ها خودش برای صاحب خویش مشکل‌ساز می‌شود، اما سازندگان نسخه دوباره‌سازی شده مجموعه، در مقایسه با قصه نسخه اصلی تغییراتی کلی در آن ایجاد کرده‌اند و می‌توان گفت فقط شخصیت اصلی قصه ویلفرد و ندانم‌کاری‌های او است که از این قصه قدیمی وارد دنیای نسخه جدید شده است. تهیه‌کنندگان نسخه جدید می‌گویند برای جذب تماشاگران وسیع آمریکایی زبان (و احتمالا بقیه تماشاگران بین‌المللی)‌، لازم بود که قصه‌ای متفاوت مورد استفاده قرار گیرد.

سگی که با ازدواج صاحبش مخالف است

در قصه نسخه اصلی که در فاصله سال‌های 2007 تا 2010 در استرالیا به روی آنتن رفت، سیندی وادینگهام نقش جوانی به نام سارا را بازی می‌کند که سگ او ویلفرد توانایی صحبت کردن دارد و احساس می‌کند یک انسان است. ویلفرد در تمام کارهای سارا به او مشاوره می‌دهد.

آدام زوار یکی از دو خالق اصلی مجموعه، در نقش آدام داگلاس دوست خانوادگی خانواده سارا است. دوستی سه‌طرفه خوبی بین ویلفرد، سارا و آدام وجود دارد، اما زمانی که آدام از سارا خواستگاری می‌کند، ویلفرد ناراحت شده و ناسازگاری خود را آغاز می‌کند. دو فصل این مجموعه در 16 اپیزود تهیه شد و در هر قسمت آن، شخصیت‌‌های اصلی دیگر مسائل ریز و درشتی بودند که معمولا به واسطه حضور ویلفرد خلق می‌شد.

تونی راجرز کارگردان این مجموعه بود که هیچ همکاری با سازندگان مجموعه تازه ندارد. در قصه نسخه جدید، فقط شخصیت ویلفرد است که حضوری کامل و همه‌جانبه در مجموعه دارد و خبری از بقیه شخصیت‌های اصلی نسخه قدیم و ماجراجویی‌های آنان نیست. الیجا وود در «ویلفرد» جدید در نقش جوانی نیویورکی به نام رایان ظاهر می‌شود که در هر دو بخش زندگی خانوادگی و کاری خود با مشکلاتی روبه‌روست و تلاش سختی می‌کند تا با حل این مشکلات به جایگاه خوب و درست خود در جامعه دست پیدا کند. در چنین اوضاع و احوالی است که او به شکلی کاملا اتفاقی ویلفرد (با بازی جیسن گان)‌ را ملاقات می‌کند. آنها با هم دوست می‌شوند و رایان، ویلفرد را همراه خود به خانه‌اش می‌برد. ویلفرد که تا قبل از این سرگردان بوده و سرپناهی نداشته، متوجه مشکلات صاحب جدید خود می‌شود و تصمیم می‌گیرد به او کمک کند، اما خیلی وقت‌ها کمک‌های او نتیجه معکوس می‌دهد و باعث افزایش مشکلات رایان می‌شود.

بازسازی سریال استرالیایی در آمریکا

نیک گراد تهیه‌کننده مجموعه می‌گوید: «من شاهد موفقیت مجموعه «ویلفرد» در کشور استرالیا بودم و دیدم که چگونه تماشاگران از قصه و حال و هوای طنزآمیز و کنایه‌دار آن استقبال کردند. احساس می‌کنم رویارویی الیجا وود و جیسن گان در نسخه جدید هم تماشاگران را هیجان‌‌زده کند و باعث شود تا با دقت ماجراجویی‌های این دو را دنبال کنند. «ویلفرد» مضمون خیلی خوبی دارد و دیوید زاکرمن هم فیلمنامه‌های خوبی برای اپیزودهای مختلف آن نوشته است. تقریبا برای اولین بار است که یک مجموعه تلویزیونی استرالیایی در یکی از شبکه‌های آمریکایی دوباره‌سازی می‌شود و ما قصد داریم یک کار آبرومند و قابل دفاع ارائه دهیم. به همین دلیل از تهیه‌کنندگان نسخه اصلی کمک خواستیم و با همراهی آنان،‌ لحن تازه‌ای برای نسخه خود پیدا کردیم. بدون کمک و همراهی آنها، شاید ما نمی‌توانستیم کارمان را بخوبی انجام دهیم. یک نکته و امتیاز خیلی مهم هم این است که ما جیسن‌گان خالق و بازیگر اصلی نسخه اریژینال را در کنار خودمان داریم. ما اصرار داشتیم که نقش ویلفرد را در نسخه جدید هم او بازی کند. گان بهتر از هر کس دیگری می‌داند که ویلفرد چه جور موجودی است و در هنگام برخورد با مسائل و مشکلات مختلف، چه نوع واکنش‌هایی از خودش بروز می‌‌دهد.»

جیسن گان بازیگر نقش ویلفرد در کنار بازیگری، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده نیز هست. او کار بازیگری را در سرزمین مادری خود در سال 2000 با حضور در چند فیلم سینمایی کوتاه و بلند شروع کرد.

وی اولین بار در سال 2004 در یک مجموعه تلویزیونی به نام «تند پاهای آبی» بازی کرد. این مجموعه که پخش آن تا سال 2005 ادامه داشت، یک اکشن جنایتکارانه و پررمز و راز بود. پخش این مجموعه از سال 1994 شروع شده بود و جیسن گان در سال 2004 به آن پیوست. وی بازیگر چند قسمت از 272 اپیزود آن بود. این مجموعه که لقب موفق‌ترین و پریننده‌ترین مجموعه تلویزیونی کل تاریخ رسانه تلویزیون استرالیا را گرفته است، قبل از این از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده و قصه‌‌اش درباره یک قرارگاه پلیس و زندگی خانوادگی و حرفه‌ای ماموران شاغل در آن است. گان پس از بازی در 2 فیلم سینمایی در سال‌های 2006 و 2007 دوباره به تلویزیون برگشت و در 3 مجموعه که به صورت پی در پی ساخته و پخش شدند، بازی کرد، اما شهرت اصلی این بازیگر با حضور در «ویلفرد» نصیب او شد.

راندل اینهورن کارگردان نسخه جدید «ویلفرد» هم از حضور جیسن گان در نقش ویلفرد دفاع می‌کند و عقیده دارد انتخاب یک بازیگر تازه برای این نقش یک اشتباه محض بود. به گفته او: «من سال‌هاست که دارم با تلویزیون کار می‌کنم و با بازیگران متفاوتی همکاری کرده‌‌ام. زمانی که بحث تولید نسخه دوباره‌سازی شده «ویلفرد» مطرح شد، از جمله کسانی بودم که اصرار کردم ایفای نقش ویلفرد دوباره به جیسن گان سپرده شود. این کار ضمن آن که نوعی بزرگداشت و تقدیر از نسخه اصلی بود، باعث می‌شد تا کسانی که با مجموعه «ویلفرد» آشنا هستد و یا آن را دیده‌اند، بیش از پیش جذب تماشای نسخه جدید شوند.» این حرف‌ها را فیلمسازی مطرح می‌کند که از سال 2001 با شبکه‌های مختلف تلویزیونی همکاری داشته و تا به حال اپیزودهای مختلف بیش از 12 مجموعه تلویزیونی را کارگردانی کرده است. مهم‌ترین کارهای او «اداره» و «فیلادلفیا همیشه آفتابی است» هستند.

بازیگر ارباب حلقه‌ها در ویلفرد

الیجا وود بازیگر اصلی مجموعه «ویلفرد» کار بازیگری را از کودکی و از سال 1989 ـ زمانی که فقط 8 سال داشت ـ آغاز کرد.

بعد از بازی در 8 کار سینمایی و تلویزیونی، با فیلم «همیشه جوان» (1992)‌ در کنار مل گیبسن بود که به صورت یک چهره مطرح کودک صنعت سینما درآمد. یک سال بعد با مککالی کالکیس معروف‌ترین بازیگر کودک دهه 90 میلادی در «پسر خوب» همبازی شد.

اما اوج موفقیت او به سال 2001 برمی‌گردد که نقش اصلی قسمت اول فیلم 3 قسمتی «ارباب حلقه‌ها» را بازی کرد. الیجا وود اهمیت ویژه‌ای برای «ویلفرد» قائل است و در رابطه با این نکته که حضور او در آن تحت تاثیر حضور جیسن گان و شخصیت ویلفرد خواهد بود، می‌گوید: «تصور نمی‌کنم چنین باشد. محور قصه مجموعه دو شخصیت رایان (با بازی من)‌ و ویلفرد هستند. چالش اصلی قصه، درگیری‌هایی است که بین این دو اتفاق می‌افتد و ماجراهای اصلی مجموعه را خلق می‌کند. حضور هر دو شخصیت برای پیشبرد قصه لازم است و با حذف هریک از آنها، مجموعه با مشکل بزرگی روبه‌رو می‌شود. البته از آنجا که نام مجموعه براساس نام شخصیت ویلفرد است، طبیعی است که این حس ایجاد شود که همه مجموعه و قصه‌اش درباره او و مربوط به اوست. اما چنین نیست. نام مجموعه به این دلیل براساس نام اوست که وی شخصیت ویژه‌ای دارد که او را از بقیه شخصیت‌های قصه متمایز می‌کند.»

/ 0 نظر / 16 بازدید