هشدار دیوید لینچ : هیچ مخاطبی در آینده به سینما نمی‌رود

 «دیوید لینچ»، کارگردان صاحب‌نام سینمای جهان هشدار داد با وجود دانلودهای غیرقانونی در آینده نزدیک دیگر هیچ مخاطبی برای تماشای فیلم به سینما نخواهد رفت.

 «دیوید لینچ»، خالق آثار معروفی چون «جاده مالهند» روز گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد، در آنده نزدیک فیلم‌ها فقط از طریق دانلود از اینترنت قابل تماشا خواهند بود.

«لینچ» که خودش خالق تکنیک‌های جدید فیلم‌سازی است، معتقد است روش مرسوم تماشای فیلم در سالن‌های سینما در آینده نزدیک دیگر کهنه خواهد شد و کسی به سالن‌های سینما نخواهد رفت.

 دیوید لینچ با اعلام این‌که مشکلی با دانلود فیلم‌هایش از اینترنت ندارد گفت: هیچ‌چیز نمی‌تواند جایگزین پرده سینما و قدرت جادویی سالن‌های سینما شود و این پدیده‌ای است که دیگر بر روی اینترنت قابل تکرار نخواهد بود.

وی اظهار داشت: مهم نیست که مردئم چونه به فیلم دسترسی یابند،بلکه باید به شیوه درست آن را تماشا کنند. اگر آنها بتوانند در محیط سینما با نور پایین و صدای مناسب آن را ببینند می‌توانند وارد دنیای دیگری شوند.

دیوید لینچ 64 ساله اگرچه فیلم‌هایش موفقیت بزرگی در گیشه کسب نکرده‌اند، ولی همیشه محبوب منتقدان و فیلم‌دوستان بوده‌اند.

در سال 2003 در نظرسنجی که از منتقدان فیلم در سراسر دنیا توسط روزنامه گاردین انجام شد، دیوید لینچ به‌عنوان بزرگ‌ترین فیلم‌ساز زنده دنیا برگزیده شد.

از آثار سرشناس او می‌توان به «مرد فیل‌نما»، «تل‌ماسه»، «برج‌های دوقلو»، «داستان استریت» و «امپراتوری سرزمین درون»، «کله‌پاک‌کن»، «بزرگراه گمشده»، «مخمل آبی»، «در قلب وحشی» و «جاده مالهلند» است.

وی طی چند دهه فعالیت سینمایی موفق به کسب جوایز متعددی چون نخل طلای جشنواره کن برای فیلم «در قلب وحشی» شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز برای یک عمر دستاورد سینمایی شده است.

لینچ چهار بار نامزد کسب اسکار بهترین کارگردانی شد که البته در هیچ کدام برنده نشد. چندی پیش فیلم «جاده مالهالند» به‌عنوان بهترین فیلم دهه‌ گذشته سینمای جهان از نگاه انجمن منتقدین فیلم لس‌آنجلس انتخاب شد.

این فیلم در سال 2002 نامزدی اسکار بهترین کارگردان را برای «دیوید لینچ» به‌همراه آورد. این کارگردان آمریکایی جایزه‌ بهترین کارگردانی جشنواره‌ کن را برای این فیلم گرفت و در جوایز سزار فرانسه نیز عنوان بهترین فیلم خارجی را کسب کرد.

/ 0 نظر / 20 بازدید