به‌دنبال دزد در خیابان‌های ر‌م

‌نازلی نصرالهی: سینما، هنر هفتم، هنری است که در آن هم رویاهای ما به تحقق می‌پیوندد و هم دنیای واقعی بی‌پرده و عریان در آن به نمایش در‌می‌آید و به همین دلیل طیف وسیعی از مردم را به خود جذب می‌کند.بسیاری از فیلم‌ها جالبند، بعضی از آنها فوق‌العاده‌اند، اما تنها تعداد معدودی از فیلم‌ها هستند که ندیدنشان در طول عمرمان واقعا ضرر کردن است.

طبقه‌بندی‌های زیادی در این مورد انجام شده و منتقدان بسیاری در این مورد نظر داده‌اند. نتیجه همه این نقد و بررسی‌ها فهرستی است شامل فیلم‌هایی از ژانرهای مختلف تریلر، درام، ترسناک و کمدی. فیلم‌هایی که در نوع خود بی‌نظیرند. شاید برخی از این فیلم‌ها را دیده باشید ولی ممکن است حتی نام بعضی‌ها را هم نشنیده باشید. سعی می‌کنیم هر هفته یکی از این فیلم‌ها را به شما معرفی کنیم.

اولین فیلم اما «دزد دوچرخه» است. فیلمی نئورآلیستی از ویتوریو دسیکا، ساخته سال 1948، ایتالیا. داستان فیلم در مورد مرد فقیری است که در خیابان‌های رم به دنبال دوچرخه دزدیده شده‌‍‍‌‌اش می‌گردد، زیرا بدون آن نمی‌تواند کار کند. فیلمنامه «دزد دوچرخه» براساس کتابی به همین نام از لوییجی بارتولینی، نوشته شده است. «دزد دوچرخه» جوایز بسیاری دریافت کرده‌است. این فیلم 5 سال بعد از اکران، در مجله مشهور «سایت اند ساوند» از طرف منتقدان، جزو 50 فیلم برتری که تا سن 14سالگی هر کسی باید آن را ببیند، شناخته شد.«دزد دوچرخه» خارق‌العاده است، زیرا بیننده می‌تواند به راحتی فراموش کند که سرگرم دیدن یک شاهکار است و با ریتم ساده آن همراه شود. دسیکا در این فیلم با استفاده از هنرپیشه‌های آماتور و با فیلمبرداری در خیابان‌های رم، موفق شده حس ناامیدی را با تلفیقی از ترحم و کمدی القا کند.

/ 0 نظر / 19 بازدید