طعم موفقیت فرانسوی

سینماهای کشور فرانسه در اختیار هنرمندان صنعت سینمای این کشور اروپایی است و استقبال تماشاگران آن از محصولات داخلی بیشتر از محصولات خارجی ـ بویژه هالیوودی ـ است. طی چند ماه اخیر فیلم‌های فرانسوی، صدرنشین جدول هفتگی نمایش سینماهای کشور بوده‌اند و هفته قبل هم با وجود نمایش عمومی دو فیلم پرسر و صدای آمریکایی به یک کمدی داخلی با بازی کاترین دونوو و ژرار دپاردیو، مقام موفق‌ترین فیلم هفته سینماهای کشور را از آن خود کرد.

این فیلم کمدی «پویتچه» نام دارد و قبل از این در دهه 80 میلادی، یک مجموعه موفق تلویزیونی براساس آن ساخته شده بود. قصه فیلم برگرفته از یک نمایش صحنه‌ای موفق به همین نام است که توسط دو نمایشنامه‌نویس مطرح چند دهه اخیر دنیای نمایش نوشته شده است. تحلیلگران اقتصادی سینما قبل از نمایش عمومی فیلم، پیش‌بینی موفقیت مالی بالایی را برای آن در جدول گیشه نمایش می‌کردند. به گفته آنها، قصه جذاب نمایش «پویتچه» با بازی دونوو و دپاردیو در نقش‌های اصلی، نوید یک موفقیت بالا را برای نسخه سینمایی آن می‌داد.

«پویتچه» در هفته اول نمایش عمومی خود در سینماهای فرانسه حدود 7 میلیون دلار فروش کرد. چنین رقم فروشی برای یک محصول داخلی در سینماهای کشور رقم بالایی است. منتقدان سینمایی که فیلم را پسندیده‌اند، می‌گویند وقتی این رقم با رقم فروش 3 میلیون دلاری فیلم‌های جدید آمریکایی جدول گیشه نمایش مقایسه شود،‌ آن وقت اهمیت فروش 7 میلیون دلاری آن بیشتر احساس می‌شود. این فیلم کمدی را فرانسوا اوزن فیلمساز مطرح یک دهه اخیر سینمای فرانسه، کارگردانی کرده است. بعد از درام موزیکال «هشت‌ زن» این فیلم دومین کار کمدی این فیلمساز است. هشت زن هم اتفاقا براساس قصه یک نمایش موفق صحنه‌ای ساخته شده بود و کاترین دونوو نقش اصلی آن را بازی می‌کرد. در پویتچه، دونوو در نقش همسر یک تاجر موفق بازی می‌کند که هیچ آشنایی با حرفه و کسب و کار شوهر خود (دپاردیو)‌ ندارد، اما زمانی که این مرد بیمار می‌شود و پزشکان برای او استراحت کامل تجویز می‌کنند، شخصیت مرکزی زن فیلم، مجبور می‌شود تا کارهای تجاری همسر بیمارش را در دست بگیرد و با سر و سامان دادن آنها، وظایف وی را انجام دهد. این شخصیت برای انجام این کارها با مشکلات و دردسرهای زیادی روبه‌رو می‌شود و کمدی قصه از همین‌جا شکل می‌گیرد.

تحلیلگران اقتصادی سینما برای این فیلم پیش‌بینی موفقیت مالی بالایی می‌کنند و بر این باورند که این کمدی اجتماعی می‌تواند رکورد فروش 37 میلیون دلاری کمدی دیگر امسال سینماهای فرانسه «دروغ‌های کوچک سفید» را بشکند. این فیلم کمدی 4 هفته قبل روی پرده سینماهای فرانسه رفت و طی 3 هفته پیش صدرنشین جدول هفتگی فروش سینماهای کشور بوده است. استقبال تماشاگران داخلی از این فیلم هنوز هم پس از گذشت حدود یک ماه از اکران عمومی آن ادامه دارد و باعث شدتا هفته قبل با فروش 5‌/‌5 میلیون دلاری، ردیف دوم جدول گیشه نمایش را از آن خود کند. رقم فروش 5‌/‌5?میلیون دلاری فیلم در هفته چهارم نمایش، حیرت و شگفتی تحلیلگران اقتصادی سینما را برانگیخته است. این فیلم توسط گیلوم کانته، فیلمساز مطرح، کارگردانی شده و ماریون کوتیلا و فرانسیس کلوزه بازیگران آن هستند. قصه فیلم درباره تاجر میانسال و موفقی است که گروهی از دوستان و آشنایان خود را برای تعطیلات آخر هفته، به یک جشن دعوت می‌کند که در منزل ویلایی‌‌اش در خارج از شهر برگزار می‌شود. مهمانان در طول مهمانی، نقاب از چهره برداشته و هویت واقعی خود را افشا می‌کنند. این کمدی اجتماعی تا این لحظه، موفق‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم فرانسوی سال 2010 در جدول گیشه نمایش سینماهای کشور است. فروش خوب فیلم امکان می‌دهد تا رکورد فروش 44 میلیون دلاری درام دلهره‌آور و علمی ـ تخیلی «آغاز» (همکاری مشترک لئوناردو دی‌کاپریو و کریستوفر نولان)‌ را بشکند. این فیلم با چنین رقم فروشی، فعلا لقب پرفروش‌ترین فیلم سال 2010 سینماهای فرانسه را به خود اختصاص داده است.

استقبال تماشاگران فرانسوی از محصولات داخلی باعث شد تا فیلم‌های «موعد مقرر» و «متوقف نشدنی» به ردیف‌های سوم و چهارم جدول فروش رضایت بدهند. کمدی خانوادگی موعد مقرر، فروشی 3 میلیون دلاری را در اولین هفته نمایش تجربه کرد و درام دلهره‌آور و ماجراجویانه متوقف‌نشدنی با فروشی 5‌/‌2 میلیون دلاری در ردیف چهارم نشست. منتقدان سینمایی فرانسه قبل از اکران عمومی فیلم‌های فرانسوی و خارجی در سینماهای کشور، نسبت به موفقیت محصولات داخلی ابراز اطمینان کرده بودند، اما آنها نسبت به عدم موفقیت کلی سومین قسمت مجموعه فیلم خانوادگی و نوجوانانه «آرتور» ابراز نارضایتی کرده‌اند. این فیلم زنده ـ انیمیشن توسط لوک بسون، تهیه و کارگردانی شده و پس از 5 هفته نمایش عمومی 25 میلیون دلار فروش کرده است. البته فروش کلی فیلم در مقایسه با بقیه کارهای روی پرده سینماها بد نیست، اما تحلیلگران اقتصادی سینما انتظار رکوردشکنی تازه‌ای را برای آن در جدول هفتگی گیشه نمایش سینماهای کشور می‌کردند.

کیکاووس زیاری

/ 0 نظر / 19 بازدید