نگاهی به 2 سریال پلیسی سیما

پخش سریال‌های پلیسی فرانسوی‌، آلمانی‌، استرالیایی و انگلیسی در تلویزیون ما پرسابقه است و مردم از این سریال‌ها خاطرات فراوانی دارند. مدتی بود که پخش این نوع سریال‌ها کاهش یافته بود‌. البته پخش‌ سریال‌هایی نظیر «هشدار برای کبرا 11» هیچ‌گاه به طور کامل متوقف نشد‌.

2 سریال «پلیس هالبی» و «ماموران آبی‌پوش» نمونه‌ای از این سریال‌ها هستند که پخش آن به‌ترتیب از شبکه 2 و یک سیما آغاز شده است.پلیس هالبی

این سریال با نام اصلی (Holby Blue) محصول سال 2007 کشور انگلستان است و در 20 قسمت تهیه شده و هر کدام این قسمت‌ها 45 دقیقه‌ای هستند و مدیریت دوبلاژ آن را زهره شکوفنده به عهده دارد‌. از شکوفنده، مدیریت دوبلاژ سریال پرطرفداری چون «جواهری در قصر» را به یاد داریم‌.

از نکات جالب پلیس هالبی این است که چند کارگردان در ساخت آن نقش داشته‌اند و هر کدام چند قسمت از آن را کار کرده‌اند؛ افرادی چون مارتین هات چینگز، بِرِن هیگینز، بامیبی سوت کامب، توبی هاینس، منهاج هودا، جیم لوچ و چند نفر دیگر از کارگردانان انگلیسی‌. نگارش فیلمنامه این سریال را نیز تونی جوردن به عهده داشته است‌.

از بازیگران اصلی این سریال نیز می‌توان به کا‌ل مکانینچ، ریچارد هارینگتون و زو لوکر اشاره کرد.

در خلاصه داستان سریال آمده است که‌:

پلیس هالبی‌، داستان گروهی پلیس است که در هر قسمت پس از ماجراجویی‌های فراوان موفق به حل پرونده‌ای می‌شوند. از این میان 2 نفر از نیرو‌های پلیس به نام کینن و کیت که زن و شوهر هستند و بعد با هم همکار می‌شوند، همراه با لوک فرنچ که دستیار کینن است، در هر قسمت پی به راز جنایت‌هایی می‌برند که در طول داستان باعث بهبود روند کمی و کیفی سایر نیروهای پلیس می‌شوند و سرانجام با برقراری رابطه‌هایی بین نیروی پلیس هالبی با منطقه، آرامش خاطر مردم فراهم می‌شود و...

سریال به اندازه سریال‌هایی نظیر هشدار برای کبرا 11، هیجانی و پر زد و خورد نیست‌. در عوض مضامینی اجتماعی و انسانی نیز به آن افزوده شده است و کمی آرام‌تر و خانوادگی‌تر داستان‌هایش را دنبال می‌کند، به اخلاقیات در کنار قصه‌گویی‌اش می‌پردازد و شخصیت‌هایش در حد و اندازه خودشان پرداخته شده‌اند و سطحی نیستند‌. سریال پلیس هالبی از آن دست سریال‌هایی است که اگرچه پلیسی و تا حدودی هیجانی است اما به هیچ وجه آشفته و به قول خودمان اعصاب خردکن نیست‌. از این نظر سریال پلیس هالبی گزینه بسیار مناسبی است برای کسانی که طرفدار این گونه سریال‌ها هستند.

سریال پلیس هالبی شنبه‌ها ساعت 20/21 از شبکه 2 سیما روی آنتن می‌رود و تکرار آن نیز روز یکشنبه ساعت 30/13 پخش می‌شود.ماموران آبی‌پوش

«ماموران آبی‌پوش» هم زودتر از سریال پلیس هالبی تولید و هم پخش آن زودتر آغاز شده است، اما تجربه نشان داده که سریال‌های استرالیایی همواره در تلویزیون ما طرفداران زیادی دارد‌. استرالیا سال‌هاست که خود را به عنوان یکی از مراکز مهم سریال‌سازی در جهان مطرح کرده و انصافا در کشور ما نیز بسیار طرفدار دارد. نکته جالب این که پخش ماموران آبی‌پوش پس از سریال استرالیایی دیگری به نام «دایره جنایی» از شبکه یک سیما آغاز شد و این نشان از استقبال مردم از این سریال‌ها دارد. البته در خود استرالیا، ابتدا سریال ماموران آبی‌پوش تولید و پخش شد و سپس دایره جنایی که البته خیلی هم فرقی ندارد، چرا که هر دو سریال هیچ ارتباط موضوعی و داستانی با هم ندارند و فقط نقطه اشتراکشان در استرالیایی بودنشان است.

سریال ماموران آبی‌پوش با نام اصلی (blue?heelers)‌ سریالی است محصول سال 1996 استرالیا که توسط پیتر شارپ کارگردانی شده است و بازیگرانی چون کالین کریگ‌، جان وود و توماس کرویدون در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. تولید این سریال سال 1994 آغاز شد که در 510 قسمت 45دقیقه‌ای تهیه و تدارک دیده شده است‌. فیلم پس از موفقیت در سری اول آن، تهیه‌کنندگان استرالیایی را وادار کرد تا سری‌های جدید سریال را بسازند.

داستان سریال پدرم و پسرم در شهری خیالی به نام مونت توماس اتفاق می‌افتد و یک کلانتری با تمام کارکنانش محوریت سریال را تشکیل می‌دهند. کارکنان این کلانتری، مامور برقراری نظم و قانون در شهر هستند و در هر قسمت اتفاق و رویدادی باعث برهم خوردن این نظم می‌شود و گره‌افکنی و گره‌گشایی سریال آغاز می‌شود. البته این تنها یک‌بعد داستان است‌. معمولا در بسیاری از سریال‌های استرالیایی، داستان فقط پیرامون اتفاق‌ها و رویدادهای پلیسی نیست بلکه شخصیت‌ها نیز خود دچار‌ مشکل می‌شوند و سریال به زندگی، روابط، اخلاقیات و معضلات شخصی آنان نیز می‌پردازد. از این رو سریال ماموران آبی‌پوش را نمی‌توان یک سریال صد درصد پلیسی خسته‌کننده دانست و از منظر دیگری نیز می‌تواند برای خانواده‌ها جذاب و قابل پیگیری باشد. اساسا در سریال‌های اینچنینی که مخاطبان فراوانی دارند هیچ راهی وجود ندارد جز آن‌که ارجاعاتی به زندگی شخصی کاراکتر‌ها داده شود تا سریال از حالت یکنواختی بیرون بیاید.

گفتنی است در این سریال بیش از 400 نفر مشغول کار بوده‌اند. البته این رقم بسیار بالا مختص تمامی قسمت‌ها و مجموع سری‌های ساخته شده است. این سریال که برای شبکه 7 استرالیا ساخته شده، توسط تلویزیونی خصوصی به نام ساترن استار تهیه شده است. پخش این سریال از شبکه 7 استرالیا تا سال 2006 میلادی ادامه داشته و جزو سریال‌های ماندگار کشور استرالیا محسوب می‌شود. ضمن این‌که این سریال تا کنون بیش از 30 جایزه داخلی و بین‌المللی را از آن خود کرده است.

سریال ماموران آبی‌پوش یکشنبه‌ها ساعت 22 از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود و تکرار آن نیز دوشنبه‌ها ساعت 30/16 پخش می‌شود.

حسین گودرزی

/ 0 نظر / 72 بازدید