همکاری کدام بازیگر و کارگردان برایتان دلنشین‌تر است؟

استاد و فرمانده
گاهی فیلم‌ها را از روی اسم بازیگرشان انتخاب می‌کنیم و گاهی هم به شهرت و سابقه کارگردانش نگاه می‌کنیم. اما پیش آمده که به‌خاطر همکاری کارگردان ـ بازیگر هم فیلمی را انتخاب کنیم. مثلا فیلم‌های اسکورسیزی ـ دنیرو یا اخیرا اسکورسیزی ـ دی‌کاپریو. شاید اگر دی‌کاپریو در فیلم کارگردان دیگری بازی کند، آنقدر برایتان کنجکاوی برانگیز نباشد. مطلب زیر نگاهی دارد به زوج کارگردان ـ بازیگرهایی که برای تماشاگران جذاب بوده‌اند و حالا امیدوارند دوباره آنها را کنار یکدیگر ببینند. بهانه‌اش هم دوباره قرار گرفتن نیل بلامکمپ، کارگردان، در کنار شارلتو کوپلی، بازیگر محبوبش، در یک اثر جدید به نام «بهشت» است.

بسیاری از این زوج‌های کارگردان ـ بازیگر در کنار یکدیگر فیلم‌های شاهکاری ساخته‌اند و این موضوع جالب است که اگر دوباره کنار یکدیگر قرار بگیرند باز هم قادر به خلق آن لحظات جادویی خواهند بود؟ نگاهی داریم به فهرست همکاری‌هایی که بی‌صبرانه منتظر تکرار آنها هستیم:پیتر ویر و راسل کرو

این همکاری خیلی دور از ذهن نیست، چون اتفاقا اخیرا اخباری منتشر شده مبنی بر این‌که احتمال دارد دنباله فیلم «استاد و فرمانده» هم ساخته شود. شاید شما هم خیلی طرفدار دنباله یا بازسازی فیلم‌ها نباشید، اما از همین حالا می‌توانید برای دیدن این یکی بی‌تابی کنید. ویر بتازگی ساختن فیلم «راه بازگشت» را تمام کرده و کرو هم بار دیگر در فیلم «3 روز بعد» به کارگردانی پل هیگیس قدرت بازیگری‌اش را به تصویر می‌کشد. چه دنباله «استاد و فرمانده» ساخته شود، چه فیلم دیگری با همکاری این‌دو تولید شود، ما منتظر یک شاهکار از این دو نفر هستیم.

کریستوفر نولان و گای پیرس

«ممنتو» یکی از 5 فیلم برتر نولان است که در فهرست برترین‌های خیلی از مردم قرار دارد. پیرس هم یکی از هنرپیشگان بااستعدادی است که امیدواریم روزی شاهد گرفتن جایزه اسکار توسط وی باشیم. فوق‌العاده نخواهد بود اگر هر دوی آنها برای یک فیلم نامزد جایزه اسکار شوند؟ به نظر می‌رسد پیرس یکی از تاثیرگذارترین بازیگران دهه گذشته است. او در فیلم «محرمانه لس‌آنجلس» به کارگردانی کرتیس هنسن هم خوش درخشید. (همان‌طور که بازیگر دیگر فیلم، راسل کرو هم بازی خیره‌کننده‌ای در آن فیلم از خود ارائه داد.) در نتیجه امیدوارم به جز این‌که در فیلم دیگری از نولان ظاهر شود، همکاری او با هنسن را هم دوباره ببینیم.

رایدلی اسکات و هریسون فورد

از آنجایی که بتازگی مجددا فیلم «بلید رانر» اسکات را دیده‌ام، متوجه شدم که یکی از جذاب‌ترین فیلم‌های سینمایی در صورتی رقم خواهد خورد که اسکات از هریسون فورد 68 ساله در یکی دیگر از فیلم‌های ژانر علمی ـ تخیلی‌اش بهره بگیرد.

امیدواریم این اتفاق در فیلم «جنگ تا ابد» بیفتد. فیلمی که به گفته نشریه ورایتی، «یک حماسه علمی ـ تخیلی است که قدری از اودیسه را هم در خودش دارد، اما به شیوه بلید رانر روایت می‌شود».

 

 

ترنس مالیک و کریستین بیل

با آن که کریستین بیل فقط حدود 20 دقیقه در فیلم «دنیای نو» ترنس مالیک بازی کرد، اما شاید برای ما جوان‌ها، یکی از بهترین بازی‌های بیل و یکی از بهترین لحظات فیلم‌های مالیک را رقم زده باشد. دیگر بندرت بیل را در چنین نقش رمانتیک دیده‌ایم. خیلی تاسف‌برانگیز بود که شایعه بازی بیل در فیلم دیگر مالیک، «درخت زندگی»، به حقیقت نپیوست. به هر حال خبرها حاکی است بیل در حال بازی در فیلمی در کنار ریچل مک‌آدامز و خاویر باردم است. ما معمولا آن وجه خشن و سرسخت و روانکاوانه بیل را دیده‌ایم و حالا دوست داریم، بار دیگر او را در نقش‌های ملایم‌تر ببینیم و مالیک کارگردانی است که می‌تواند آن رویه دیگر بیل را هم به تماشاگر نشان دهد. همکاری‌ای که امیدواریم بعد از بازی بیل در قسمت سوم بتمن،‌ «شوالیه سیاه برمی‌خیزد»، رخ دهد.

زاک اسنایدر و جرارد باتلروقتی این همکاری را پیشنهاد می‌کنیم، اصلا فکر نکنید که تمایل داریم فیلم دیگری مثل «300» ساخته شود یا قسمت دوم یا دنباله‌ای بر چنین فیلمی. اتفاقا از همین‌جا اعتراض خودم را نسبت به این فیلم بیان می‌کنیم. اما سبک بصری و کارگردانی اسنایدر خوب است و باتلر هم در فیلم‌های او بازی خوبی دارد. به نظر می‌رسد که هر دوی آنها هم از کار کردن با یکدیگر خیلی لذت می‌برند. امیدواریم در یک فیلم دیگر، همکاری آنها ادامه پیدا کند.

این فهرست می‌تواند طولانی‌تر از اینها باشد. می‌شود اسم کارگردانان بزرگ‌تری چون اسکورسیزی و فینچر و... را به آن اضافه کرد. اما قضیه اینجاست که فیلمسازانی به بزرگی آنها با هر بازیگری که کار کنند، احتمالا شاهکار خلق می‌کنند. هرچند نمی‌شود منتظر ماند که مثلا اسکورسیزی دوباره یکی از آن همکاری‌های کلاسیک سینما را با دنیرو داشته باشد و خاطرات «راننده تاکسی» یا «گاو‌خشمگین» را برایمان زنده کند.

صوفیا نصراللهی/ منبع: سایت فلیکس‌چتر

/ 0 نظر / 19 بازدید