درباره فیلم هانکوک‌

هانکوک کمدی اکشن فانتزی و درام جدید سینما در سه روز اول نمایش خود، صدرنشین جدول هفتگی فروش بین‌المللی سینماهای جهان شد. این فیلم با فروشی بالای 100 میلیون دلار در کشورهای مختلف، می‌رود تا تبدیل به یکی از موفق‌ترین آثار سینمایی فصل تابستان شود. پتر برگ، کارگردان فیلم آن را براساس فیلمنامه‌ای از وینسنت نگو و وینس گیلیگان ساخته است.

 فیلم با شعار تبلیغاتی قهرمانان وجود دارند، ابرقهرمانان وجود دارند و در کنار آنها آدم‌هایی وجود دارند که ... به روی پرده سینماها رفت و در کنار آگهی تبلیغاتی جذابی که داشت، توانست تماشاگران را کنجکاو تماشای آن کند. ویل اسمیت و شارلیز ترون نقش‌های اصلی هانکوک را بازی کرده‌اند و دیگر بازیگران آن عبارتند از: جیسن بیتمن، جیا هید، ادی مارسن و دیوید ماتلی. این فیلم با نام «امشب او می‌آید» جلوی دوربین رفت و مدتی قبل از اکران عمومی تغییر نام داد.

قصه‌

جان هانکوک (با بازی ویل اسمیت)‌ یک ابرقهرمان است که شباهت زیادی به دیگر قهرمانان ندارد. او موجودی غمگین، افسرده‌حال و دل‌شکسته است که در دنیای محدود و غم‌بار خودش زندگی می‌کند. به دلایلی که برای کسی معلوم نیست، هانکوک احساس افسردگی زیادی می‌کند و همین مساله باعث شده تا تبدیل به آدمی دائم‌الخمر شود. در طول سال‌های گذشته، او جان تعداد زیادی از اهالی لس‌آنجلس را نجات داده است، اما این کار او هزینه‌های کلانی برای شهر دربر داشته است. اگرچه او جان افراد بی‌گناه را از خطرات مختلف نجات داده، ولی در همین حال، باعث تخریب اساسی ساختمان‌ها، جاده‌ها، ماشین‌ها،‌ قطارها و تمام چیزهای دیگری شده که در محیط اطرافش وجود دارد، به همین دلیل اهالی شهر و مسوولان آن ترجیح می‌دهند که در شرایط سخت و دشواری زندگی کنند، ولی هانکوک به کمک آنها نیاید! هانکوک هم هیچ توجهی به این نکته ندارد که برای انجام بهتر کارهایش، چه دردسرهایی برای مردم و شهر به وجود می‌آورد. آخرین باری که هانکوک دست به یک اقدام انسانی زده، توانسته چند جنایتکار خطرناک و حرفه‌ای را دستگیر کند، اما اقدام قهرمانانه او حدود ده میلیون دلار برای شهر خسارت به ارمغان آورده است! افکار عمومی از دست هانکوک خسته شده و دیگر نمی‌خواهد او را ببیند یا چیزی درباره‌اش بشنود. درخواست آنها این است که هانکوک یا دست از اقداماتش بردارد و یا این‌که از شهر آنها برود. یکی از همین روزهاست که هانکوک جان ری امبری (با بازی جیس بیتمن) را از مرگ نجات می‌دهد. در حالی که ری در معرض مرگ و برخورد با قطار قرار دارد، هانکوک به کمکش می‌آید. ری شغل خوب اجتماعی دارد و به نوعی مشاوری برجسته در امور اجتماعی است. وی دارای همسر و فرزند است و هانکوک را همراه خود به خانه‌اش می‌برد. ری زندگی خودش را مدیون هانکوک می‌داند و حالا وظیفه خودش می‌داند که تصویر تازه‌ای از ابرقهرمان به افکار عمومی ارائه دهد. این تصویر، ارائه چهره‌ای مثبت و خوب از هانکوک است، اما تغییر افکار و دیدگاه عمومی کار سختی است. با این حال، ری می‌خواهد شرایطی به وجود بیاورد که عموم مردم به تحسین هانکوک بپردازند. مری همسر ری (با بازی شارلیز ترون)‌ بر این باور است که هانکوک به هیچ وجه نمی‌تواند تغییر کند و توانایی
تطبیق دادن خود با شرایط را ندارد. به همین دلیل او نمی‌خواهد همسرش ری از بابت هانکوک با دردسر و مشکل روبه‌رو شود. این مسائل شرایط را برای هانکوک سخت می‌کند و او را در مقابل یک تصمیم‌گیری مهم و اساسی قرار می‌دهد.

نقد

تازه‌ترین تلاش سینمایی ویل اسمیت کاملا متفاوت از فیلم‌های قبلی‌اش است. با آن که هانکوک درباره یک ابرقهرمان افسانه‌ای است، اما شباهتی به دیگر فیلم‌های ابرقهرمانانه ندارد. در اینجا او کسی است که انگار اشتباها تبدیل به یک ابرقهرمان شده و دست به هر کاری می‌زند خراب از کار در‌می‌آید. صحنه‌های پرهیجان فیلم با کمک جلوه‌های ویژه پیشرفته کامپیوتری، دست‌کمی از دیگر فیلم‌های ابرقهرمانانه ندارد و از این نظر هانکوک چیزی کم نمی‌آورد. ولی تماشاگران فیلم هنگام دیدن آن باید کاملا متوجه این نکته باشند که در حال تماشای یک سوپرمن، بتمن، اسپایدرمن و یا حتی چهار شگفت‌انگیز نیستند.

ابرقهرمان این فیلم به هیچ وجه شبیه دیگر ابرقهرمان‌های نقابدار عمل نمی‌کند. کارهای عجیب و غریب هانکوک باعث خنده و تفریح تماشاگران می‌شود. هانکوک یک ابرقهرمان قصه‌های کمیک‌استریپی نیست و هویتی مستقل دارد. هیچ بعید نیست به دنبال تولید قسمت‌های بعدی این فیلم، قصه‌های کمیک‌استریپی آن نیز منتشر شود.

استقبال تماشاگران از اکثر فیلم‌های قبلی ویل اسمیت نشان می‌دهد که آنها  علاقه زیادی به این بازیگر دارند. در حقیقت، چرا نباید او را دوست نداشته باشند؟ او همیشه نقش‌ها و قصه‌هایی را انتخاب می‌کند که مورد پسند تماشاگران هستند. اسمیت قهرمان دوست‌داشتنی همه تماشاگران است و حالا در «هانکوک» او نقش یک ابرقهرمان را بازی می‌کند، اما در اینجا هم او کاراکتر متفاوتی ارائه می‌دهد. او ابرقهرمانی غیرمشهور است که کسی نمی‌خواهد هنگام مشکلات او به داد آنها  برسد! قصه فیلم سرشار از شگفتی‌ها و رویدادهای غیرمنتظره است و همین نکته باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود. به این ترتیب، در شرایطی که تماشاچی منتظر اتفاق دیگری است ناگهان حادثه‌ای رخ می‌دهد که اصلا انتظار آن را نداشته است. فضای فیلم گاهی به سمت آثار علمی  تخیلی می‌رود و برخی اوقات کمی هم خشن می‌شود. قصه فیلم کاراکترهای ابرقهرمان را به چالش می‌طلبد و چهره تازه‌ای از این نوع کاراکترها ارائه می‌دهد. آیا مردم عادی به ابرقهرمان‌ها نیاز دارند و آیا آنها  همیشه برای کمک به مردم می‌آیند و حضورشان چاره‌ساز است؟ شاید به دلیل همین مضمون و طرح این سوالات بود که فیلمنامه «هانکوک» حدود 10 سال در کمپانی‌های مختلف فیلمسازی دست به دست گشت تا بالاخره تهیه‌کننده‌ای برای تولید پیدا کند. اکثر صحنه‌های اکشن در لوکیشن‌های واقعی فیلمبرداری شده و با کمک کامپیوتر دیجیتالی بخش‌های تخریب آن خلق شد. در کنار ویل اسمیت، جلوه‌های ویژه نقش مهم و تعیین‌کننده فیلم را دارد. به گفته منتقدان سینمایی، «هانکوک» می‌تواند تاثیر زیادی بر نوع ساخت فیلم‌های ابرقهرمانانه بعدی صنعت سینما بگذارد.

/ 0 نظر / 79 بازدید