آلمانی سربه‌راه

تیل شویگر بازیگر و کارگردان آلمانی از معدود هنرمندان چند دهه اخیر صنعت سینمای کشور خود است که بجز آلمان در سطح بین‌المللی هم شهرت خوبی دارد و در تعدادی محصول انگلیسی‌زبان بازی کرده است. تماشاگران بین‌المللی سینما بیش از هر فیلمی، او را با درام ضدجنگ پرسروصدای «پدرسوخته‌های لعنتی» ساخته کوئنتین تارانتینو به یاد می‌آورند، که در نقش یکی از مردان خشمگین ضدهیتلری ظاهر می‌شودکه قرار است علیه ارتش نازی مباره کنند.

شویگر که تهیه‌کننده تعدادی از فیلم‌های آلمانی خود نیز هست، متولد سال 1963 است و در دو سال اخیر بخاطر کارگردانی کمدی‌درام اجتماعی «خرگوش بدون گوش» (که نقش اصلی آن را هم بازی کرده)‌ موفقیت زیادی در سرزمین مادری خود کسب کرده است. قسمت دوم این فیلم یکی از پرفروش‌ترین محصولات سال 2009 سینمای آلمان شد و بیش از 45 میلیون دلار در این کشور اروپایی فروش کرد. این یک رقم فروش بالا برای یک محصول آلمانی به شمار می‌رود. منتقدان سینمایی هم فیلم را به عنوان یکی از کارهای مطرح زمان نمایش خود معرفی کردند.

شویگر این روزها خودش را آماده بازی و کارگردانی قسمت سوم این فیلم می‌کند. او کار نگارش فیلمنامه آن را با همکاری توماس دکر انجام داده و تقریبا کار نوشتن آن تمام شده است. دکر همکار فیلمنامه‌نویس شویگر در دو قسمت قبلی فیلم نیز بوده است. نورا شیمر همبازی او در دو قسمت قبلی هم نقش مقابل وی را در قسمت تازه بازی خواهد کرد. هنوز زمانی برای شروع کار فیلمبرداری «خرگوش بدون گوش 3» اعلام نشده است، ولی سازندگانش می‌گویند قصد دارند آن را برای نمایش عمومی در اواسط فصل تابستان سال آینده آماده کنند. در این قسمت فیلم تیل شویگر دوباره در نقش لودو روزنامه‌نگار و خبرنگار سمج رسانه‌ای ظاهر می‌شود که همراه همکلاسی قدیمی خود آنا وارد یک سری ماجراجویی‌های کمدی و خانوادگی می‌شود. اما شویگر ترجیح می‌دهد درباره جزئیات قصه سکوت کند و اطلاعات زیادی در اختیار رسانه‌های گروهی قرار ندهد.

شویگر می‌گوید قصد دارد قسمت سوم را در حال و هوای اولین قسمت آن تهیه و کارگردانی کند. قسمت اول فیلم با یک فروش پیش‌بینی نشده 75 میلیون دلاری، تعجب و شگفتی اهالی سینما را در آلمان برانگیخت، به نوشته رسانه‌های گروهی قسمت اول بیش از شش میلیون تماشاچی داشت که برای یک محصول داخلی رقم خیره‌کننده‌ای است. از سال 1968 که تماشاگران سینما در آلمان دوباره با سالن‌های نمایش آشتی کردند تا به امروز، «خرگوش بدون گوش» ـ که سال 2007 اکران عمومی شد ـ ششمین فیلم تاریخ سینمای آلمان است که توانسته این تعداد بیننده را به داخل سالن‌های سینماها بکشاند. فیلم در مراسم جوایز فیلم اروپا (ملقب به اسکار اروپایی)‌ جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را گرفت و چندین جایزه از مراسم سینمایی آلمان را نیز به خود اختصاص داد. همین موفقیت‌ها کافی بود تا شویگر تصمیم بگیرد دومین قسمت آن را نیز تهیه و کارگردانی کند.

تحلیل‌گران اقتصادی سینما از مجموعه فیلم «خرگوش بدون گوش» شویگر به عنوان صندوق جادویی جدید سینمای آلمان اسم می‌برند که تولید قسمت‌های جدید آن به سود همه طرف‌های درگیر آن است. دو قسمت اول و دوم فیلم نمایش موفقیت‌آمیزی در بقیه کشورهای جهان هم داشته‌است و باعث مطرح شدن موج نوی سینمای آلمان در سطح بین‌المللی شده‌اند. دامنه این موفقیت آن قدر بالا بوده که کمپانی برادران وارنر برای تولید نسخه دوباره‌سازی شده انگلیسی زبان آن اعلام آمادگی کرده است.

اما شویگر فقط بازیگر موفق این مجموعه فیلم نیست. او در طول سال‌های گذشته با پروژه‌های «در دست‌های دشمن»،‌ »آرتور شاه»، «لارا کرافت» و «جو و مکس» همکاری داشته است. وی اولین فیلم سینمایی خود «مانتا مانتا» را در سال 1991 بازی کرد و خیلی زود به صورت یکی از چهره‌های مطرح سینمای کشورش درآمد. در حال حاضر، از وی به عنوان مهم‌ترین بازیگر آلمان که محبوبیت بین‌المللی خوبی هم دارد اسم می‌برند. شویگر در سال 1997 فیلم «پدرسوخته» را بازی کرد و برای آن موفق به دریافت جایزه بهترین مرد جشنواره فیلم لهستان شد. وی تا به امروز فقط در یک مجموعه تلویزیونی بازی کرده است. این مجموعه «لیندنسترا» نام دارد و در فاصله سال‌های 1989 تا 1992 از یکی از شبکه‌های پربیننده تلویزیون آلمان پخش شد. این بازیگر شرط کرده که کارگردان نسخه دوباره‌سازی شده و انگلیسی‌زبان «خرگوش بدون گوش» باشد، ولی علاقه‌ای برای بازی در نقش اصلی آن را ندارد. خود او مایل است بن‌ افلاک، بازیگر مورد علاقه‌اش این نقش را بازی کند؛ ولی کمپانی برادران وارنر تصمیم دارد از بازیگری استفاده کند که ظرفیت تجاری خوبی داشته باشد تا به فروش بیشتر فیلم در جدول گیشه نمایش کمک کند.

شویگر، همسری آمریکایی دارد که در دنیای هنر فعالیت دارد، به همین دلیل او بین آمریکا و آلمان در حال رفت‌وآمد است. حاصل ازدواج وی 4 فرزند است که همه آنها در 2 قسمت اول و دوم «خرگوش بدون گوش» بازی داشته‌اند. برخلاف ظاهر خشن، شویگر آدمی مهربان و خانواده‌دوست است و در فعالیت‌های خیرخواهانه مختلف اجتماعی حضور فعالی دارد. او با سازمان‌های خیریه مربوط به کودکان و افراد کهنسال همکاری نزدیکی دارد و در کنار کمک‌های مالی، در اقدامات معنوی به نفع این سازمان‌ها شرکت می‌کند. او در تمام برنامه‌های عام‌المنفعه این سازمان‌ها به همراه همسر و فرزندانش شرکت می‌کند.

/ 0 نظر / 215 بازدید