سیلویا در «خرابکاری»*

سیلویا ورلاک، همسر سینماداری با نام کارل ورلاک است که به لحاظ شخصیتی، تفاوت بسیاری با او دارد. سیلویا صاف، ساده و معصوم است و در مقابل، کارل پیچیده و بدجنس و خطاکار. تقابل این دو شخصیت محور داستان فیلم «خرابکاری» است.

به عبارت دیگر، خطاهای کارل به دلیل وجود سیلویاست که برای ما مهم و قابل اعتناست وگرنه ورلاک چنین همسری نداشت برای ما چه اهمیتی می‌توانست داشته باشد که او خوب باشد یا بد؟ سیلویا عامل اصلی مورد توجه قرار گرفتن شخصیت کارل ورلاک است و علاوه بر این، عامل اصلی مهم جلوه کردن دیگر شخصیت‌های اصلی فیلم یعنی کارآگاه اسپنسر و استیو نوجوان. ما از سیلویا می‌شنویم که تنها کس و کار او در این شهر برادر کوچکش استیو است. همین کافی است تا جان استیو برای ما اهمیتی ویژه پیدا کند و سکانس حمل بمب توسط این نوجوان بی‌گناه و به دنبالش کشته شدن او براثر انفجار، به یکی از ماندگارترین سکانس‌های تاریخ سینما بدل شود. روشن است که نمی‌توان نقش کارگردانی این سکانس را در موفقیت آن نادیده گرفت، اما باید معترف بود که موقعیت داستانی مهم‌ترین عامل تاثربرانگیز بودن این سکانس ویژه است. تنها نوجوان بودن استیو نیست که در این سکانس ایجاد تعلیق و دلهره می‌کند بلکه مهم‌تر این است که او یگانه تکیه‌گاه سیلویای تک و تنهاست.

سیلویا با آن‌که جز استیو کسی را ندارد و این به آن معناست که از زندگی با شوهرش رضایت چندانی ندارد، با این حال نسبت به کارل خوش‌گمان است. برای همین هم در جواب کارآگاه می‌گوید: «مطمئنم که شوهرم کار خلافی نکرده». این اعتماد و اطمینان سیلویا ریشه در زودباوری او دارد و زودباوری‌اش ریشه در صداقت او و بالاخره صداقتش ریشه در عشق و علاقه‌ بی‌انتهای او حتی نسبت به شوهر بدرفتاری همچون کارل. این را خود ورلاک هم می‌داند که درباره‌ سیلویا می‌گوید: «زنی که منتهای عشق و علاقه رو به من داره.» دشوار نیست دریافتن این‌که ترکیب این شخصیت عاشق‌پیشه و مهربان با شخصیت خلافکار و خرابکار ورلاک ترکیب غریبی است که اگر یک نتیجه‌ مهم داشته باشد، برانگیختن دوچندان حس ترحم مخاطب نسبت به سیلویاست.

سیلویای معصوم حتی بعد از این‌که شوهر را در مرگ تنها پناهگاه عاطفی‌اش، استیو می‌بیند باز هم مظلوم است و ناتوان از رفتار تهاجمی. تا این‌که ورلاک خباثت را به نهایت می‌رساند و سیلویا را وادار به عکس‌العمل می‌کند. سیلویا در یک تصمیم ناگهانی ورلاک را می‌کشد اما بلافاصله پشیمان می‌شود و در صدد برمی‌آید که خود را به پلیس معرفی کند. چه چیز او را قادر به ارتکاب قتل می‌کند؟ خشونت و روح انتقام؟ یا نه، تنهایی مفرط ناشی از مرگ استیو؟ پاسخ، همین تنهایی است. خصیصه‌ای که خلاصه‌ همه‌ ویژگی‌های شخصیتی سیلویاست و مهم‌ترین عامل ماندگاری‌ او در میان دیگر شخصیت‌های زن تاریخ سینما.

 

* محصول 1936 آمریکا، کارگردان: آلفرد هیچکاک، بازیگران: سیلویا سیدنی، اسکار هومولکا

/ 0 نظر / 193 بازدید