انیمیشن‌هایی که دنباله‌دار می‌شوند

تهیه‌کنندگان مجموعه فیلم انیمیشن کامپیوتری «شرک» با خاتمه یافتن ماجراجویی‌های شرک غول سبزرنگ قصه این فیلم، در تدارک تولید قسمت‌های بیشتری از بقیه انیمیشن‌های کامپیوتری خود هستند. جفری کازنبرگ، مدیر واحد انیمیشن کمپانی دریم ورکز می‌گوید واحد تحت نظر او قصد گسترش فعالیت‌های انیمیشن‌سازی خود را دارد و قرار است در آینده نزدیک، فیلم‌هایی در این واحد تهیه و تولید شود که بتواند جای خالی مجموعه فیلم «شرک» را پر کند.

تولید قسمت‌های جدیدی از انیمیشن‌های موفق کمپانی دریم ورکز در شرایطی صورت می‌گیرد که کمپانی والت‌دیزنی رقیب بزرگ این کمپانی هم طرح‌های گسترده‌ای را برای گسترش تازه تولید فیلم‌های انیمیشنی خود دارد. کازنبرگ اواسط فصل تابستان و به دنبال موفقیت بالای مالی و انتقادی «چگونه اژدهای خود را تعلیم دهید»، خبر تولید قسمت دوم آن را اعلام کرد و حالا خبر می‌رسد که قرار است قسمت‌های دیگری هم از آن تهیه و تولید شود.

به گفته کازنبرگ: «ما در کمپانی دریم ورکز هم محصولات جدید و اریژینال انیمیشنی تهیه می‌کنیم و هم دنباله‌هایی بر انیمیشن‌های موفق قبلی خود می‌سازیم. تجربه موفق «شرک» به ما یاد داد که قسمت‌های جدیدی از فیلم‌های موفق را بسازیم و یک دنیای تازه برای تماشاگران کودک و نوجوان و خانواده‌های آنان خلق کنیم. از آن جا که مخاطبان ما یک گروه سنی مشخص هستند، هنگام تولید دنباله‌هایی بر انیمیشن‌های موفق خود کاملا باید متوجه و مراقب کاری که انجام می‌دهیم باشیم. بچه‌ها در مقایسه با بزرگ‌ترها روحیات خاص و حساسی دارند و اگر قسمت‌های جدید یک کار موفق بهتر از کار قبلی نباشند، بلافاصله نسبت به آن موضعگیری می‌کنند. به همین دلیل است که تولید قسمت‌های جدید یک محصول انیمیشنی بسیار سخت‌تر از تولید قسمت‌های تازه یک فیلم زنده است. شما در قسمت‌های جدید این فیلم‌های انیمیشنی خود باید ماجراها و کاراکترهای جذاب و جدید تازه‌ای خلق کنید که همپای کاراکترها و ماجراهای قبلی هستند و خیلی زود مثل آنها، تبدیل به کاراکترهایی کلاسیک می‌شوند».

«چگونه اژدهای خود را تعلیم دهید» تابستان امسال 218 میلیون دلار در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی فروش کرد و در حالی که پیش‌تولید قسمت دوم آن شروع شده، تهیه‌کنندگان فیلم در تدارک پیدا کردن فیلمنامه‌نویسانی برای کار نگارش فیلمنامه قسمت سوم آن هستند. کازنبرگ می‌گوید این فیلم حداقل تا 4 قسمت ادامه خواهد یافت و سرنوشتی مشابه انیمیشن «ماداگاسکار» (2005)‌ خواهد داشت. ماداگاسکار هم فعلا تا 4 قسمت ادامه پیدا خواهد کرد. سومین قسمت آن در دستور تولید قرار گرفته و برای نمایش عمومی در سال 2012 آماده خواهد شد. اولین قسمت فیلم به کارگردانی اریک دارنل 193 میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش کرد و قسمت دوم آن در سال 2008 موفق به یک فروش 179 میلیون دلاری شد. هزینه تولید قسمت اول 75 میلیون دلار و دومین قسمت آن با هزینه‌ای 150 میلیون دلاری تهیه شد. قرار است سومین قسمت با هزینه کمتری تولید شود.

سازندگان فیلم در مقایسه با رقم هزینه‌های تولید قسمت دوم، رقم فروش آن را کم و غیرقابل توجیه ارزیابی کرده‌اند. بازیگرانی مثل بن استیلر، کریس راک، دیوید شویمر و جیدن پینکت اسمیت به جای شخصیت‌های اصلی قصه صحبت کرده و می‌کنند. خط اصلی قصه این انیمیشن درباره گروهی از حیوانات باغ وحشی در شهر نیویورک است که در هر قسمت یک ماجراجویی تازه را در کشور آفریقایی ماداگاسکار تجربه می‌کنند.

اما شاید برگ برنده جفری کازنبرگ و همکارانش در سینمای انیمیشن، «پاندای کونگ‌فوکار» باشد. فیلمی که قرار است فعلا تا 6 قسمت‌آن ساخته شود. ماجراهای این اکشن ماجراجویانه و کمدی درباره یک خرس پاندای تنبل (با صدای جک بلک کمدین)‌ است که مجبور به یادگیری فنون کاراته و هنرهای رزمی می‌شود و به کمک این فنون و همکاری چند دوست خود، به مبارزه با کاراکترهای منفی قصه برمی‌خیزد. زمانی که قسمت اول فیلم در سال 2008 به نمایش عمومی درآمد و حدود 215 میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش کرد، کمتر کسی تصور چنین موفقیت بالایی را برای آن می‌کرد و کسی حدس نمی‌زد که تولید قسمت‌های بعدی آن در دستور کار قرار گیرد. قسمت دوم این مجموعه فیلم انیمیشن برای سال 2011 آماده نمایش عمومی می‌شود. داستین هافمن، آنجلینا جولی، جکی‌چان و لوسی‌لو هم با این پروژه همکاری دارند و به جای شخصیت‌های اصلی قصه آن صحبت می‌کنند.

جفری کازنبرگ که فعالیت در زمینه سینمای انیمیشن را حدود 2 دهه قبل در کمپانی والت دیزنی شروع کرد، انیمیشن‌سازی را یکی از فعالیت‌های خوب دنیای سینما ارزیابی می‌کند و عقیده دارد که دنیای سینما بدون فیلم‌های انیمیشن، یک دنیای ناقص است. به گفته او: «سینمای انیمیشن یک سینمای رویایی است که جادوی ویژه‌ای را در دل خودش دارد. از اولین فیلم انیمیشنی که ساخته شد تا به امروز، این ژانر سینمایی به صورت یکی از محبوب‌ترین ژانرهای سینمایی درآمده و طرفداران بسیار زیادی را دور خودش جمع کرده است. من و همکارانم در طول سال‌های آینده فقط به تولید قسمت‌هایی تازه از انیمیشن‌های موفق قبلی خود نمی‌پردازیم. ما قصد تولید انیمیشن‌های جذاب تازه‌‌ای را داریم که ظرفیت تبدیل شدن به یک سری مجموعه فیلم تازه را دارند.»

/ 0 نظر / 101 بازدید